Down With Mathemagic (Watch your Language)

Click here for Task #13.1 – June 24th, 2020

Click here for Task #13.0 – June 22nd, 2020

Click here for Task #12.0 – June 15th, 2020

Click here for Task #11.0 – June 9th , 2020

Click here for Task #10.1 – June 4th, 2020

Click here for Task #10.0 – June 2nd, 2020

Click here for Task #9.1 – May 28th, 2020

Click here for Task #9.0 – May 26th, 2020

Click here for Task #8.1 – May 21th, 2020

Click here for Task #8.0 – May 19th, 2020

Click here for Task #7.1 – May 14th, 2020

Click here for Task #7.0 – May 11th, 2020

Click here for Task #6.1 – May 7th, 2020

Click here for Task #6.0 – May 5th, 2020

Click here for Task #5.2 – May 1st, 2020

Click here for Task #5.1 – April 29, 2020

Click here for Task #5.0 – April 27, 2020

Click here for Task #4.2 – April 24, 2020

Click here for TASK #4.1 – April 22, 2020

Click here for TASK #4  – April 20, 2020

Click here for TASK #3.2– April 17, 2020

Click here for TASK #3.1– April 15, 2020

Click here for TASK #3 – April 14, 2020

Click here for TASK #2.2 – April 8, 2020

Click here for your TASK #2.1 – Apr 7, 2020

Click here for your TASK #2–  Apr 6, 2020

Task 1 – April 1st, 2020

a) READ the link: What exactly is the ‘curve’?

b) Which model has the flattest curve?  Explain why this is in the text box below (make sure you sign your name when you enter your response).

c)  Watch the video on Neature walks below:

d) Write a blog entry about one « NEAT » thing you have come across in nature over the past couple weeks.  Don’t forget to sign your name to your blog………Blog Here:

Grade Seven/Eight BLOG

e) We are going to learn about measurement.  But first we need to understand the language that we use to express measurements.  I am 23.  What does this mean?  I am 23 turkeys? I am 23 fortnites?  I am 23 on the basketball court?   (shout out to Michael Jordan)

When we express a measurement of time, distance, volume, mass or temperature we need a common currency.  In Canada I can buy a litre of gas for $0.75.  In the United States I can buy a gallon of gas for $1.70.  Who is cheaper, Canada or the US?  Two things are giving us a headache right now with this question.  First, a dollar in Canada and a dollar in the US are not the same.  Second, a gallon is a lot larger than a litre.  We need a common currency or common units to compare.

Would you rather have edible spaghetti hair that grows back every night or sweat maple syrup?  Maybe units don’t help with that comparison but what about this one:  Would you rather do 1200 seconds of math homework or 30 minutes of math homework every night?  Would it help to know how many minutes 1200 seconds is?  Hmmmm.  See where we are going with this?  Lets start gently.  Complete the task below and use the following form to share your findings with me:

  1. Find 2 things that are measured in millilitres in your home.
  2. Find 2 things that are measured in grams in your home.
  3. Find a measuring cup in your kitchen and use it to compare 1 cup, 8oz and 250mL
  4. Would you rather the spaghetti hair or the maple syrup?  Why?

DONE DONE DONE DONE  DONE DONE DONE DONE TASK ONE, NOW GO HAVE FUN

giphy

Use the sample paragraph to inspire your very own paragraph reflecting on the writing prompt given:

Screen Shot 2020-03-22 at 4.00.26 PMScreen Shot 2020-03-22 at 4.00.36 PM

‘The Simpsons’ Writer Speaks Out Against People Saying Episode Predicted Coronavirus: ‘I Think That Is Gross’

Booby Trap

Similes and Metaphors

Some more

MOre

Mores

Screen Shot 2020-01-19 at 7.35.23 PM

MindMap Maker

Monster Maple

Explore learning

Word Cloud ABC      CareerList

Adjective Generator

Adjective Slinger

Adjective Racer

GEAR GRINDING

Punctuation marks =Traffic signals of language: they tell us when to slow down, notice this, take a detour or stop.

Screen Shot 2019-11-13 at 8.26.17 AM

The Most Famous Run-On Sentence of all Time

https://mrorr-isageek.com/hour-glass-multiples/

Area 51

factorization

Integers

Advertisement